Meditasyon Nasıl Yapılır?

Günümüzde yapılan meditasyon daha çok pasif meditasyondur.  Dinamik meditasyon seçenekleri de vardır.

Size burada pasif meditasyonu anlatacağım..

Bu nokta da biraz kişisel teknik devreye girer.

Rahat edeceğiniz bir ortam, rahat edeceğiniz bir köşe, rahat bir oturuş, ister sandalye de ya da minder, blok, mat, battaniye gibi bir nesnenin üstünde, kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği bir alanda olması yeni başlayanlar için önemli bir husus olabilir. İyi havalandırılmış olması veya doğa da yapmanız daha çok fayda sağlayabilir. Kendinize hazırladığınız bu alana Altar denir.

Rahat edilecek ortam ve alan seçildikten sonra, omurganın çökmemesi, yukarıya doğru kendi doğal kıvrımlarını koruyarak uzamasının korunması tercihler arasındadır, nedeniyse nefesin bedende rahat aka bilmesine hizmet sunmak içindir.

Esas meditasyon bir teknik değildir aslında, ama bizim zihnimiz çok fazla sorgulamaya meyillidir. Osho’nun söylemine göre bizim bir tekniğe ihtiyacımız vardır bu sebeple… o yüzden teknikler getirilmiştir.

Ve bu sebeple Osho der ki ” teknikler meditasyonlardır; ama sonunda tekniklerin meditasyon olmadığını anladığınızda çok güleceksiniz” der.

Hayat içerisinde yaptığımız her şeyi meditasyona çevirmeye başladığımızda zaten farkında-lığımız da artmaya başlayacaktır.

Nefesimizi izlemeyi, gözlemlemeyi öğrenmek en güzel yöntemlerden biridir.

Günümüz insanları neredeyse nefes almayı unutmuş durumda, yaşanılan travmalar, yüklenen sorumluluklar, stresler derken bir çoğumuz sığ ve farkındalıksız nefes alıp veriyoruz.

Bu sebeple Nefesi izlemek ilk yapılacak yöntemlerdendir. Zihnin oyunlarına kapılmadan olanı olduğu gibi kabul ederek, değiştirmeye çalışmadan…

sonrasında gelen ikinci adım ise Uyanık olmayı gerektirir.

İki boyutta uyanıklık önemlidir: Birincisi, fiziksel beden boyutunda uyanıklık, ikincisi ise, kalbin uyanmasıdır.  Meditasyon sırasında uyku hali, bir nevi kaçış, duygu ve düşünceleri bastırış, kişinin kendini ve kalbini kapatması demektir. Fiziksel bedeninizi uyanık tutmak, öncelikle gergin olmayan ama sağlam, dik bir sırtla, uzun omurgayla, rahat bir duruş ve hareketsiz bir oturuşla başlar.

Gün içerisinde yaptığımız her çalışmayı meditasyon haline getirmeyi deneyimleye biliriz.

 • Bulaşık yıkamak
 • Çamaşırları yıkamak
 • Temizlik yapmak
 • Yemek yapmak
 • Araba Kullanmak
 • Yürümek
 • Duş Almak
 • Resim Yapmak
 • Müzik dinlemek
 • Şarkı söylemek
 • Dans Etmek
 • Yemek yemek

gibi hepsi bir meditasyon haline dönebilir, farkındalık halinde yapmaya devam ettiğimiz sürece…

yani açıklayacak olursam; yemeği yemeden önce, soframıza gelen o yemeğin sofraya kadar gelen aşamalarını irdeleyerek başlayabiliriz, tohum halinden, yetiştiriliş haline, toplanma, dağıtılma, sofraya kadar nasıl geldiğine, hazırlanışına kadar,  yemeği yerken hissettiğiniz duygu ve durumları gözlemleyebilirsiniz, hangi durumlar da nasıl yemek yediğinize dikkati getirebilir, yemeğin içinde her parçanın ayrı ayrı lezzetini duyumsamaya dikkati getirebilirseniz, yemek yemek bir görev olmaktan çıkıp farkındalıkla yapılan bir meditasyon olmaya başlayabilir.

Özetleyecek olursam,

Meditasyonda yöntem ne olursa olsun, ister tek başınıza, ister grup ile, mantralı, mantrasız her nasıl bir yol izlerseniz izleyin dikkat edilmesi gereken temel noktalar vardır.

 • Gevşeme ( akılla savaş olmadan, denetlemeden, yoğunlaşmadan )
 • Neler olduğunun farkında olarak (gözlemlemek, hiç bir müdahale de bulunmadan, hareketsiz olmak )
 • Yargıda bulunmadan ( ilk 2 maddeyi uyguladıktan sonra yavaşça bir sessizlik çöker, içeri de ki hareketler kesilir, o duygu, düşünce bize hükmetmekten vazgeçebilir)

Meditasyon da olmak için başlangıçta çaba harcanabilir, ama unutulmaması gereken bir şey vardır ki, bu bir yolculuktur. Sabırlı olun telaş içinde olmayın. sonuç aramayın. Sonuç ego’nun işidir. ego sonuca yönelir. bırakın ne oluyorsa olsun. Bundan ne elde edeceğim yerine, içeride olana izin verin….

Esas amacımız Mindfulness (Açık, Nazik,Yargısız farkındalık ) ile meditasyon yapmaktır niyetimiz.


Örnek Meditasyon Çalışması

ilk 2 aşamada nefes sayıyoruz.

1- Nefesin sonunda nefesi say ( Nefes al 1, ver…. nefes al 2, ver… 10 a kadar sayıyoruz, 10 kadar gelirseniz yeniden 1 e dönün, nefesi değiştirmeden izleyin sadece )

2- Nefesin başına sayıyı yerleştir ( 1 Nefes aldım, verdim. 2 nefes aldım, verdim…. karıştırırsan başa dön, nefes kısa ya da uzun olabilir, ritimsiz olabilir, yalnızca izlemeye devam et)

3- Saymayı bırak ( bedende ki duyumları gözlemle,burnuza gelen kokular, ağzınızda ki tat, bedeninizdeki ısı, soğukluk, üşüme, titreme, değiştirmeden, kıyafetinizin bedende ki etkileri, nefesin bedendeki etkileri, karnın genişlemesi, daralması, göğüs kafesinin hareketi, bedendeki duyumları takip ederek, gözlemle )

4- Saymayı bırak (Nefesin sadece burun etrafındaki hisleri gözlemle)

5- Sadece hareketsiz Oturmak ( Dikkati hiç bir şeye odaklamadan, nefese ya da bedene …..)

İstersek her aşamayı tek tek yapıp sindirdikten sonra diğer aşamaya geçebilir (ben genelde böyle uyguluyorum derslerimde ) istersek tüm aşamaları tek seferde eşit zaman dilimleri vererek 10-15-20 dk ya yavaş yavaş çıkarabilirsiniz.

Dikkat

 • Otururken sırtınızı arkaya yaslayabilirsiniz…
 • Önemli olan omurga dik kalsın…
 • Eller bedenin 2 yanında ister avuç içleri dizlerde ya da yukarı çevrilmiş olabilir.  Ya da Sol avuç, sağ avucun içinde baş parmaklar birbirine değerek, bu “zazen” geleneğini de uygulayabilirsiniz.
 • Gözler açık ya da kapalı olabilir… (açıksa bir nokta da odaklayabilirsiniz )

Sevgilerimle….

Namaste

Nilgün Algüney

 

 

 

 

 

Meditasyon Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

Bir yanıt yazın