Sun Salutation A – Surya Namaskar A – Güneşe Selamlam A

Güneşe selam değişik hareketlerden oluşan bir ısınma çalışmasıdır ve asanalara başlamadan önce yapılır. Güneşe selam bedeni esnetir, nefesi düzenler ve zihnin yoğunlaşmasını sağlar. Her gün yapılması omurgaya ve eklemlere esneklik kazandırır. Bu hareketler yapılırken nefes ile hareketler eş zamanlı olmalıdır.

1- Avuç içlerini göğüs hizasında birbirine değdirin nefes verin

2- Nefes alırken kollarınızı yukarı kaldırın ve hafifçe arkaya doğru eğilin. Kalçalarınızı ileri doğru itin

3-Nefes verirken öne doğru katlanın. Avuç içlerini yere dayayın. Başınızı dizlerinize yaklaştırın. Elleriniz yere değmiyorsa dizlerinizi bükerek avuçlarınızı yere yaklaştırın.

4- nefes alarak yarı yol açılın

5 – Nefes alırken sol (sağ ) bacağınızı geriye doğru uzatın. sol (sağ) bacağın dizini yere doğru koyun, yukarıya bakın. Geriye doğru esneye bilirsiniz.

6- Nefesi tutarken diğer bacağı geriye getirin, ağırlığınızı ellerinize ve ayak parmaklarınıza doğru yayın. Baş omurgayı takip etsin aynı hizada kalsın. Beli veya kalçayı düşürüp kaldırmayın. İki elin arasından yere bakın.

7- Nefes verirken önce dizleri, sonra göğsünüzü, en son çenenizi yere dayayın. Kalçalar yukarıda olsun. 10 ayak parmağını yere takın.

8- Nefes verirken bedeninizi dik konuma getirerek kobraya hazırlanın

9- Nefes alırken kalçaları yere koyun, ayak parmaklarını düzeltin, ellerinizi yere kökleyerek gövdeyi arkaya doğru esnetin. Bacakları kapalı tutarak başınızı aynı bir yılan gibi sürünerek kaldırın ve sırtınıza kavis verin. Beli zorlamadan

10-Nefes verirken  kalçalarınızı yukarı kaldırın Aşağı bakan içine yerleşmek için. Başınız kollarınızın arasında topuklarınızı yere değdirmeye çalışın. Sırtınızı içice gerin, uzatın.Omuzlarını içeri bastır, göğüs kafesini yere yaklaştır. Boynunu zorlamamak için ayaklarına doğru bak

11- Nefes alırken sol(sağ)bacağınızla ileri doğru adım atın ve ayağınızı iki elin arasına koyun. Yukarı bakın.

12- Nefes verirken diğer bacağını da öne getir, dizlerine doğru katlan kalçayı geriye yollayarak ve avuç içlerini yere daya, ellerin değmiyorsa dizlerini bükebilirsin

13- Nefes alırken yükselmeye başla (ben sandalyede yükseldim sen bedeni yuvarlayarak yüksele bilirsin ) elleri yukarı doğru kaldır ve bedeni geriye doğru bük.

14-Nefes verirken eller göğüs kafesinde Anjali Mudra

Bu akış yarım tur, diğer bacak içinde tekrarlamalısın.

 

 

Bir yanıt yazın