Yoga ya başlarken…

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki, bir yoga merkezi ya da konusunda uzman bir yoga eğitmeni ile yoga ya başlamanız en sağlıklıklı olandır.

Öğrendikten ve beden farkındalığına sahip olduktan  sonra ev de tek başınıza da uygulayabilirsiniz.

Yoga ya, yoga duruşları (asana) ile başlamak, beden farkındalığının yanı sıra nefes farkındalığı da geliştirmektedir.

Hangi pozun, sizin için nasıl uygun olduğunu, kendinizi incitmeden, sakatlamadan en doğru şekilde uygulayabilme pratiğinizi geliştirir.

Yoga asanaların da en fazla karşılaşılan durum ise, gördüğümüz,izlediğimiz  ya da okuduğumuz bir yoga duruşunu (asanasını) en düzgün şekil de yapma telaşıdır. Tam olarak o pozun şekline girebilmek için, farketmeden bedende bazı zorlamalara sebep olarak sakatlanmayı da beraberinde getirdiğini görmekteyiz.

özetle düzgün ve doğru duruş formu biraz pratikle, biraz zaman ve beden farkındalığıyla gelmektedir.

Yoga da Nefes Nasıl Olmalı ?

Yoga da nefesi burundan alıp, burundan veriyoruz. Ağız bir nefes organı değildir. Burundan nefes alıp, ağzı kapalı tutmak akciğer kapasitesini bütünüyle çalıştırır. Zorlandığınız zamanlar da nefes vermek için ağzınızı da kullanabilirsiniz. Ama bana inanın, yol aldıkça ona da çok ihtiyaç hissetmeyeceksiniz. Nefesi ağızdan vermek bir nevi tutulan enerjiyi de atmanıza yardımcı olabilir ilk başlarda, ya da hala daha zor gelen asanalarda…

Yoga ya göre burundan nefes almanın en önemli sebebi Prana (nefes – hayat enerjisi)dir. Vücuda giren nefes (prana) miktarını artırabilmek için burundan nefes alıp vermeyi sürdürmeliyiz.

En çok sorulan sorulardan bir diğeri de 

Kıyafetlerimiz nasıl olmalıdır?

Yoga yaparken kıyafetlerimizin rahat olması çok önemlidir. Çalışmalarınızı kolaylaştırır.  içerisinde rahat ettiğiniz hareketinizi kısıtlamayan kıyafetler tercih etmek bu anlam da önemlidir.

Nasıl bir mat Tercih Etmeliyiz?

Mat şart değildir. Ancak kaymaz bir klim üzerinde başlangıç olarak yapabilirsiniz. Ancak konforunuz için ilerleyen zamanlarda kendinize uyan bir mat seçmeniz size daha fazla avantaj sağlayacaktır. Bu konuda benim önerim kaucuk ve çok ince olmayan, hareket esnasında sizi hem zeminden, hem de mat üzerinden kaydırmayan bir mat tercih etmeniz yönünde olacaktır. benim tercihim roru marka mat. Görselini en alta ekleyeceğim. Matlara ulaşmak için benimle de iletişime geçebilirsiniz.

Yoga yapmadan önce yemek?

Asanaları da  yaparken, boş bir mide ile yapmak kolaylık sağlayacaktır. boştan kasıt aç karna değil 🙂

Yoga neden çıplak ayakla yapılır?

Bir başka  husus da yalın ayak ya da son dönemlerde çıkan yoga çorapları ile yoga yapmak. Yine benim tercihim yalın ayak, sebebi duyu girdiyi daha iyi duyumsayabilmek, duyumsamalara dikkat etmek bedendeki, sıcak, ılık, yumuşak, sert, kaygan vb hisler, bu hisler, duyu girdimizi arttırmamıza daha çok farkındalık yakalamamıza yardımcı olacaktır.

Keşfetmek yeni hislerle tanışmak için, bizlere yepyeni bir  kapı daha açmış olacağından emin olabilirsiniz..

Namaste

Nilgün Algüney

roru roru2

www.rorucouncept.com

 

Yoga ya başlarken…” için 2 yorum

    1. gerçekten reklamı hak eden bir mat. Şu zamana kadar 8 farklı mat deneyen bir insan olarak. En doğru ve ömürlük bir mat olduğunu düşünüyorum.Denerseniz bence pişman olmazsanız… Bundan çok daha pahalı matları da kullanıyorum. Ama her zaman bu matı tercih ediyorum. Sunseries Favorim tüm arkadaşlarıma da önerdim. Alıp pişman olan kimse yok. Siz reklam diyebilirsiniz ben tavsiye ediyorum. Tercih sizin 🙂

Bir yanıt yazın