Özgürleşmek Adına Küçük Riskler Alın

 

Özgürleşmek Adına Küçük Riskler Alın

img_52061
Tortum Gölü / Erzurum

“Özgür olmak” kavramı kişiden kişiye değişebilen anlamlar barındırır kendi içerisinde.

Yüzeysel baktığımızda özgür olmak kimine göre kendini ifadeden geçerken, kimisi için bağımsızlık anlamları ifade edebilir,  ben biraz daha derinlere inmeyi istiyorum aslında bu yazımda.

Şu an içinde bulunduğum süreç hayatımın dönüm noktası diyebileceğim bir zaman aslında.

 1. Kim olduğum ve ne istediğim ile yüzleşebilme cesaretini gösterebildiğim, kendimi daha derinden tanımak için kendime ayırdığım anlardan ibaret.
 2. Kendimi ayaklarımdan prangalayan nedenleri belirlemekle başladım yolculuğuma.
 3. Beni engelleyen sebepler nelerdi?
 4. Neden sürekli bir öfke hali hakimdi?
 5. Kime veya neye kızıyordum?
 6. Ben neden sürekli kendimle bir kavga halindeydim?
 7. Kendim ve çevremle alıp veremediklerim nelerdi?
 8. İçimde tutup tutup kendimi doldurup daha çok ve daha çok büyütüp, içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamasının sebebi neydi?
 9. Bu sorgularımın sonucunda Affetmek ile tanıştım. Affetmenin aslında ne büyük bir olgu olduğunu, affetmenin aslında beni özgür bırakacağını keşfetme düşüncesi önce içimi kıpırdattı acaba yapabilecek miydim?

Affetmeye peki nereden başlamalıydım?

Önce kendimi affetmek,daha sonra başkalarını affetmekten geçiyordu birinci kural.

Kendime daha fazla eziyet etmemekle başladım. Hemen hemen her şeyle kavga edip duran halimi, memnuniyetsiz halimi keşfettim. Bu keşif süreci öyle bir anda gelmedi, birikmişlikler, mutsuzluklar hakimdi. Yeter artık dediğim noktada, çok sevdiğim bir arkadaşım ile görüşmem esnasında oldu aslında. O an, orada konuşurken, daha önce de; o an orada aslında arkadaşımla bu konuşmayı yaptığımı hissettim, bu anı belki de ikince kez yaşıyordum ama bu kez farkındaydım artık konuşulanların…

Çok uzun bir süre bu konu üzerine düşündüm, kendime artık işkence etmeyecektim. Kendimi affedecek ve başkalarını affedecektim. (Bu sürecimle ilgili olan bölümü başka  bir yazımda anlatacağım. Şu anki konudan çok uzaklaşmak istemiyorum.)

Özgürlük adına kendimde bulduğum diğer eksik noktalarım:

 • Yargılarımızda özgürleşmek.
 • Korkularımızdan özgürleşmek.

Affederken, yargılarımda ve korkularımla özgürleşirken aslın da farkına varmadan kendi içimde bir çok risk almaya başlamıştım bile…

Şimdi siz de bu konular üzerinde derin düşüncelere dalabilirsiniz belki de, hala gelişmeye devam ettiğim bu yolculukta size de belki bir ışık tutmayı başarabilirim.Deneyimlerime göre İşin formülü düşünmekten geçmekte, sizi kendinizle baş başa bırakıyorum, kendinizle konuşmayı denemek isteyebilirsiniz belki bugün.


Sizler de bana kendi deneyimlerinizi , hikayelerinizi ve sizi siz yapan, özgürleşmek adına, kendinizde bulduğunuz eksikleri yazıp yollayabilirsiniz dilerseniz.

Sizlerden gelen hikayelerde, ben de kendime dersler çıkaracağıma eminim  ve son olarak bunları severek sitemde paylaşmak isterim.

Sevgilerimle

Namaste…

Tortum Gölü
Kendimi Bulmaya Başladığım Yer

İletişim için :

instagram : @nilgunalguney

Mail : nilgun@yogavepilates.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Not : Bu konu başlığı katıldığım bir yoga challenge’ı başlığı. Bu konu ile yazılarıma başlamaya karar verdim bugün. #21gun21Niyet challenge’ a teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın